Przychodnia Okulistyczna
ZESPÓŁ SUCHEGO OKA - CO TO JEST?
CO TO JEST ZESPÓŁ SUCHEGO OKA ?
JAK GO ROZPOZNAĆ i LECZYĆ ?
Jest to schorzenie oczu wywołane niedostatecznym wydzielaniem łez lub
ich nadmierną utratą np. na skutek ich parowania. Stany te mogą powstawać w wyniku różnych przyczyn i mechanizmów. Ostatecznie skutkuje to niewłaściwym funkcjonowaniem tak zwanego filmu łzowego, który powleka powierzchnię gałki ocznej. Film łzowy nawilża oko i chroni go przed zanieczyszczeniami i infekcjami. Upośledzenie tej funkcji powoduje zwiększone tarcie pod powiekami, uszkodzenia rogówki i spojówki, stany zapalne, pogorszenie widzenia i podatność na infekcje.
Rozpoznanie Zespołu Suchego Oka powinno zostać potwierdzone przez lekarza okulistę na podstawie wywiadu, badania okulistycznego oraz badań dodatkowych (np. test Schirmera, badanie z użyciem barwników, badanie osmolarności łez i inne).
W naszej poradni dostępne są możliwości rozszerzenia podstawowej diagnostyki o wartościowe badania:
Nowoczesne i kompleksowe badanie aparatem OCULUS, KERATOGARPH 5M pozwala na ocenę stabilności filmu łzowego, ilości łez, stanu nawilżenia gałki ocznej oraz obecności uszkodzeń rogówki i spojówki. Niezwykle cenne jest też badanie gruczołów Meiboma, których wydzielina warunkuje prawidłowe działanie filmu łzowego. Wyniki badania aparatem Keratograph 5M pozwalają na dokładną diagnozę Zespołu Suchego Oka i monitorowanie efektów leczenia. Badanie nie jest czasochłonne ani uciążliwe a wyniki są na bieżąco poddawane analizie komputerowej i zachowywane do późniejszej kontroli i porównań.
Przydatnym badaniem jest mikroskopowe badanie w kierunku Nużeńca, który bytując w brzegach powiek (w mieszkach rzęs) powoduje ich toksyczne uszkodzenie i uporczywy, uciążliwy stan zapalny. Badanie polega na pobraniu kilku rzęs i sprawdzeniu pod mikroskopem czy w preparacie są obecne Nużeńce. Pozwala to na wdrożenie odpowiedniego leczenia w celu ich eliminacji.
W leczeniu Zespołu Suchego Oka stosowane są różne metody zależnie od podstawowej przyczyny choroby oraz jej aktualnego obrazu. Stosuje się leki (ogólnie i miejscowo w postaci kropli), uzupełnia się niedobory witamin, modyfikuje się dietę lub wykonuje się zabiegi mające na celu zwiększenie ilości łez lub poprawę jakości filmu łzowego. Powszechnie stosuje się tak zwane sztuczne łzy, które zakropione do worka spojówkowego mają uzupełnić niedobór łez naturalnych.
W naszej poradni dostępne są ponadto rzadziej stosowane ale warte uwagi metody leczenia Zespołu Suche Oka:
-
Sztuczne łzy wykonane z osocza bogatopłytkowego lub surowicy własnej pacjenta. Skutecznie leczą i nawilżają powierzchnię gałki ocznej. Bezpieczne dla alergików (nie zawierają konserwantów, nie uczulają).
-
Zatyczki punktów łzowych. Zatrzymują na powierzchni oka własne, naturalne łzy pacjenta utrudniając ich „uciekanie”. Zmniejszają częstość stosowania i ilość używanych kropli nawilżających (tzw. sztucznych łez).
-
Oczyszczanie brzegów powiek oraz usprawnianie funkcji gruczołów Meiboma
Zabiegi te zwiększają ilość oleistej wydzieliny w filmie łzowym chroniąc go przed nadmiernym parowaniem i utratą funkcji ochronnej. Ponadto usuwają wydzielinę z brzegów powiek zmniejszając ich podrażnienie i ryzyko infekcji. Eliminują bakterie i pasożyty (w tym także nużeńce) powodujące toksyczne uszkodzenie brzegów powiek.
-
Nagrzewanie brzegów powiek z użyciem urządzenia Heated Eye Pad (Digital Heat). Zabieg ten rozrzedza oleistą wydzielinę gruczołów Meiboma co powoduje otwarcie ich kanałów. Ułatwia to transport wydzieliny z gruczołów do worka spojówkowego i pozwala na stabilizowanie filmu łzowego i zapobiega utracie łez chroniąc przed ich nadmiernym parowaniem.
-
Poprawa drożności ujść gruczołów Meiboma poprzez ich masaż i ucisk za pomocą specjalnych narzędzi. Pozwala to na usunięcie zalegającej, gęstej wydzieliny i odtworzenie drożności gruczołów.
-
Mikropeeling brzegów powiek z użyciem aparatu BlephEx. Zabieg ten pozwala na głębokie i dokładne oczyszczenie brzegów powiek. Skutecznie usuwa zalegającą wydzielinę, eliminuje toksyczne bakterie i pasożyty oraz poprawia drożność gruczołów Meiboma. Może być bardzo pomocny w eliminacji nużeńców bytujących na brzegach powiek.