Rejestracja

Kapsulotomia laserowa

LASER YAG, 1064 nm

(Poradnik dla pacjentów)

NA CZYM POLEGA ZABIEG?

KAPSULOTOMIA jest zabiegiem wykonywanym za pomocą lasera stosowanym w leczeniu „zaćmy wtórnej”.

Po usunięciu zaćmy może powstać zmętnienie torebki tylnej soczewki, co pogarsza wzrok. Zabieg polega na wykonaniu laserem niewielkiego otworu w zmienionej chorobowo torebce soczewki, powodując poprawę widzenia.

PRZECIWWSKAZANIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI:

Przed wykonaniem kapsulotomii konieczne jest badanie okulistyczne aby ocenić stan miejscowy tzn. grubość torebki, rodzaj wszczepionej soczewki, indywidualne cechy gałki ocznej.

Nie ma zasadniczych przeciwwskazań do wykonania kapsulotomii. Nie ma potrzeby kwalifikacji przez lekarza rodzinnego.


JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?

Nie są potrzebne żadne przygotowania do zabiegu. Prosimy o powstrzymanie się od makijażu okolic oczu. Użytkownicy soczewek kontaktowych proszeni są ich wyjęcie przed zabiegiem. Należy przyjąć wszystkie stosowane na stałe leki.

PRZEBIEG KAPSULOTOMII LASEROWEJ:

Przed zabiegiem konieczne jest podanie kropli ocznych, które powodują rozszerzenie źrenicy. Powoduje to zaburzenia widzenia przez okres kilku godzin, do czasu ustania działania leków oraz nasila światłowstręt.

W czasie zabiegu pacjent siedzi przed lampą szczelinową, z którą urządzenie laserowe jest zintegrowane. Laser YAG generuje dwa promienie laserowe, które są przekazywane do precyzyjnego urządzenia sterującego umieszczonego w lampie szczelinowej. Umożliwia to jednoczesne uwidocznienie zgrubiałej torebki jak i kierowanie promieni laserowych w miejsce, w którym należy wykonać otwór. Wtedy następuje wyzwolenie obu promieni laserowych („strzał”), które spotykając się w jednym miejscu powodują zniszczenie tkanki i powstanie otworu.

Może być słyszalny sygnał wydawany przez urządzenie i dźwięk powodowany przez nożny pedał, którym operator wykonuje „strzał” laserowy.

W zależności od przypadku do wykonania kapsulotomii potrzeba od kilku, kilkunastu do nawet kilkudziesięciu „strzałów”. W nielicznych przypadkach zabieg dzieli się na dwie fazy.

W czasie zabiegu lekarz wykonujący kapsulotomię stosuje specjalną soczewkę, którą zakłada na powierzchnię oka. Umożliwia ona precyzyjne przejście promienia laserowego do oka. Przed założeniem tej soczewki stosuje się miejscowe znieczulenie oka za pomocą kropli. Aby polepszyć przyleganie soczewki do oka stosuje się gęsty żel. Po zabiegu niektórzy pacjenci skarżą się na dyskomfort powodowany przez niewielką ilość żelu pozostającą pod powiekami. Żel wypłukuje się samoistnie wraz ze łzami.

Zabieg trwa średnio od kilku do kilkunastu minut.

Rezultat zabiegu jest odczuwalny dla pacjenta w bardzo krótkim czasie po jego wykonaniu.

WAŻNE UWAGI ORAZ INFORMACJE I ZALECENIA DLA PACJENTÓW:

Podawane przed zabiegiem krople powodują rozszerzenie źrenicy.

Rozszerzenie źrenicy może powodować nieprzyjemne odczucie lub niekiedy nawet niewielki ból oka. Taka reakcja może występować wkrótce po podaniu i szybko ustępuje.

Rozszerzenie źrenicy powoduje pogorszenie widzenia i światłowstręt.

Pacjent po zabiegu nie powinien prowadzić samochodu lub obsługiwać maszyn. Zalecamy aby w drodze powrotnej do domu towarzyszyła mu inna osoba. Na czas po zabiegu nie należy planować czynności wymagających czytania lub pisania, bo może to być znacznie utrudnione.

Sam zabieg i „strzał laserowy” jest bezbolesny. Promień lasera stosowanego w jest niewidoczny dla pacjenta i nie powoduje olśnienia. Promień świetlny, który jest używany przez urządzenie sterujące do „celowania” jest całkowicie bezpieczny dla oka.

Po zabiegu pacjent otrzymuje pisemną informację o przebiegu wykonanej kapsulotomii laserowej. Prosimy o zapoznanie się z ważnymi zaleceniami znajdującymi się na tej karcie informacyjnej.

Mamy nadzieję, że zaplanowana u Państwa kapsulotomia laserowa przebiegnie sprawnie a jej rezultaty pozwolą na poprawę komfortu widzenia po zabiegu usunięcia zaćmy.

Z poważaniem, 
Dyrekcja i pracownicy NZOZ OPTIMED

UWAGA: Laser jest urządzeniem, które nieodpowiednio użyte może spowodować uszkodzenie gałki ocznej!

  1. Prosimy w żadnym wypadku nie wchodzić do gabinetu, gdzie wykonywana jest laseroterapia bez wyraźnego wezwania.
  2. Prosimy postępować zgodnie z instrukcją lekarza, nie rozglądać się i nie kierować wzroku w stronę urządzenia emitującego wiązkę laserową bez wyraźnej instrukcji.
  3. Prosimy dokładnie przestrzegać instrukcji i polecń wydawanych przez lekarza.

Skontaktuj się z nami

Administratorem danych osobowych jest INTER-MEDIX Oddział NZOZ OPTIMED, ul. Kordeckiego 49, 04-330 Warszawa. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do prawidłowego wykonywania usług. Dane będą przetwarzane w celu ochrony stanu zdrowia, świadczenia usług medycznych, leczenia przez osoby trudniące się zawodowo leczeniem lub świadczeniem innych usług medycznych, zarządzania udzielaniem usług medycznych w INTER-MEDIX Oddział NZOZ OPTIMED, ul. Kordeckiego 49, 04-330 Warszawa. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do tych danych i prawo ich poprawiania.
allians
medica polska
nfz
świetlikowo