Rejestracja

Termoterapia

Leczenie dysfunkcji gruczołów Meiboma, zespołu suchego oka, zapalenia brzegów powiek, jęczmienia, gradówki.

Termoterapia jest szeroko rozpowszechnioną i skuteczną metodą leczenia z wykorzystaniem ciepła. W naszym gabinecie oferujemy Państwu możliwość przeprowadzenia tego typu terapii w leczeniu schorzeń powierzchni oka oraz powiek. Stosując ciepło o temperaturze do ok. 40'C nieprawidłowa i gęsta wydzielina znajdująca się w gruczołach Meiboma zmienia swoją konsystencję na oleistą. Zastosowanie termoterapii w połączeniu z odpowiednim masażem pozwala na odblokowanie gruczołów i zmniejszenie dolegliwości.

Gruczoły Meiboma

(gruczoły tarczkowe) to gruczoły łojowe, obecne wewnątrz powiek i układające się prostopadle do ich wolnych brzegów. Mają żółtawe zabarwienie i po odwróceniu powieki mogą prześwitywać przez spojówkę.

W powiece górnej ilość gruczołów tarczkowych waha się w granicach 30 - 40, w dolnej zaś znajduje się ich mniej, bo 20 - 30. Łojowa (oleista) wydzielina gruczołów ma za zadanie utrzymanie szczelności powiek po ich zmknięciu oraz ochronę filmu łzowego przed nadmiernym parowaniem/wysychaniem. Wydzielina dzięki swoim właściwościom zapobiega też spływaniu łez na skórę twarzy.

Jeśli funkcja i struktura gruczołów Meiboma zostanie zaburzona, oleista wydzielina ulega zagęszczeniu (postać wosku) prowadząc do ich zablokowania. Wówczas powierzchnia oka nie jest prawidłowo nawilżana wywołując dolegliwości typu pieczenie, kłucie, piasek pod powiekami. Jednocześnie stan ten sprzyja powstawaniu schorzeń takich jak zespół suchego oka, zapalenia brzegów powiek, jęczmień czy gradówka.

Metody termoterapii

- Termoterapia przy zastosowaniu urządzenia Heated Eye Pad

Urządzenie rozgrzewające Heated Eye Pad jest elektryczną nakładką (w formie okularów) do stosowania miejscowej terapii cieplnej.

- Termoterapia przy zastosowaniu kompresu Eye Bag

Ciepły kompres Eye Bag jest wykonany ze 100% bawełny. Wypełniony jest siemieniem lnianym (len zwyczajny). Nie zawiera żadnych chemicznych ani sztucznych dodatków.

Przebieg zabiegu

Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest przeprowadzenie badania oraz konsultacji okulistycznej. Lekarz oceni zaawansowanie zmian chorobowych oraz potwierdzi zasadność wykonania zabiegu.

Bezpośrednio przed zabiegiem pacjent zostanie położony na wygodnym fotelu.

Po zdezynfekowaniu skóry w okolicy powiek, na twarz pacjenta zostanie nałożone ciepłe urządzenie Heated Eye Pad lub kompres Eye Bag. Czas nagrzewania to 10 - 15 minut.

Po zakończeniu zabiegu pacjent będzie zaproszony na badanie w lampie szczelinowej.

Badanie połączone jest z masażem gruczołów Meiboma. Operator poda do worka spojówkowego krople znieczulające. Następnie pod dużym powiększeniem oceni ujścia gruczołów i za pomocą odpowiedniego narzędzia uciśnie gruczoły i opróżni je z zalegającej wydzieliny , która podczas zabiegu termoterapii uległa rozrzedzeniu.

Po zakończonym zabiegu pacjent otrzyma zalecenia co do dalszego postępowania.

Skontaktuj się z nami

Administratorem danych osobowych jest INTER-MEDIX Oddział NZOZ OPTIMED, ul. Kordeckiego 49, 04-330 Warszawa. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do prawidłowego wykonywania usług. Dane będą przetwarzane w celu ochrony stanu zdrowia, świadczenia usług medycznych, leczenia przez osoby trudniące się zawodowo leczeniem lub świadczeniem innych usług medycznych, zarządzania udzielaniem usług medycznych w INTER-MEDIX Oddział NZOZ OPTIMED, ul. Kordeckiego 49, 04-330 Warszawa. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do tych danych i prawo ich poprawiania.
allians
medica polska
nfz
świetlikowo