Rejestracja

OKULARY A KOMPUTER

Komputer stał się nieodłącznym elementem codziennej rzeczywistości każdego z nas. Niezaprzeczalnie może wiązać się to z konsekwencjami w postaci pogorszenia jakości i ostrości widzenia, powstawaniem oraz pogłębianiem wad wzroku. Praca przed komputerem powoduje, że wzrok użytkownika przez wiele godzin skupiony jest na jednym punkcie w stałej odległości. Skutkuje to różnorodnością objawów, m. in. zaczerwienieniem, przemęczeniem, załzawieniem lub suchością oczu czy nawet zaburzeniami widzenia lub bólami głowy. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran monitora przyczynia się do zmniejszenia nawilżenia rogówki oka – rzadziej mrugamy, co skutkuje wysuszeniem dolnej części oka. Szczególnie dotkliwie odczuwają to osoby, u których występuje problem zespołu suchego oka lub noszące soczewki kontaktowe.

Praca przed ekranem komputera może powodować:

  • Migotanie obrazów,
  • Rozmywanie krawędzi widzianych liter i innych obiektów,
  • Odczucie zmęczenia, pieczenia lub ucisku w oczach,
  • Bóle i zawroty głowy,
  • Uczucie ogólnego zmęczenia i napięcia.

 W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera zapewnienie optymalnych warunków pracy dla oczu i ich ochrona za pomocą odpowiednich soczewek okularowych, najlepiej z powłoką antyrefleksyjną (tego typu szkła eliminują męczące i szkodliwe dla oczu odbicia światła od powierzchni szkła okularów i ekranu).

Warto też pamiętać, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej  wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. W praktyce oznacza to, że pracodawcy powinni zwracać całość bądź też część kosztów zakupu okularów używanych do pracy przed komputerem, jeżeli ich stosowanie zaleci lekarz okulista.

Skontaktuj się z nami

Administratorem danych osobowych jest INTER-MEDIX Oddział NZOZ OPTIMED, ul. Kordeckiego 49, 04-330 Warszawa. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do prawidłowego wykonywania usług. Dane będą przetwarzane w celu ochrony stanu zdrowia, świadczenia usług medycznych, leczenia przez osoby trudniące się zawodowo leczeniem lub świadczeniem innych usług medycznych, zarządzania udzielaniem usług medycznych w INTER-MEDIX Oddział NZOZ OPTIMED, ul. Kordeckiego 49, 04-330 Warszawa. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do tych danych i prawo ich poprawiania.
allians
medica polska
nfz
świetlikowo