Irydotomia laserowa
LASER YAG, 1064 nm
(Poradnik dla pacjentów)
NA CZYM POLEGA ZABIEG?
Irydotomia jest zabiegiem wykonywanym za pomocą lasera stosowanym w leczeniu pewnych postaci jaskry.
Za pomocą specjalnego lasera wykonuje się otwór w tęczówce oka (kolorowej części gałki ocznej). W ten sposób umożliwia się swobodny przepływ cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Powoduje to zmniejszenie ciśnienia w gałce ocznej i zapobiega uszkodzeniu nerwu wzrokowego w przebiegu jaskry.
PRZECIWWSKAZANIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI:
Przed wykonaniem irydotomii konieczne jest wykonanie badania okulistycznego aby ocenić indywidualne cechy gałki ocznej a zwłaszcza tęczówkę i jej strukturę oraz stan wybarwienia
(pigmentacji).
Nie ma zasadniczych przeciwwskazań do wykonania irydotomii. Nie ma potrzeby kwalifikacji przez lekarza rodzinnego.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?
Nie są potrzebne żadne przygotowania do zabiegu. Prosimy o powstrzymanie się od makijażu okolic oczu. Użytkownicy soczewek kontaktowych proszeni są ich wyjęcie przed zabiegiem. Należy przyjąć wszystkie stosowane na stałe leki.
Jeśli pacjent cierpi na zaburzenia krzepliwości krwi lub bierze leki zmniejszające krzepliwość należy o tym zawiadomić lekarza prowadzącego.
PRZEBIEG IRYDOTOMII LASEROWEJ:
Przed zabiegiem konieczne jest podanie kropli ocznych, które powodują zwężenie źrenicy.
W czasie zabiegu pacjent siedzi przed lampą szczelinową, z którą urządzenie laserowe jest zintegrowane. Laser YAG generuje dwa promienie laserowe, które są przekazywane do precyzyjnego urządzenia sterującego umieszczonego w lampie szczelinowej. Umożliwia to jednoczesne uwidocznienie struktury tęczówki jak i kierowanie promieni laserowych w miejsce, w którym należy wykonać otwór. Wtedy następuje wyzwolenie obu promieni laserowych („strzał”), które spotykając się w jednym miejscu powodują zniszczenie tkanki i powstanie otworu.
Może być słyszalny sygnał wydawany przez urządzenie i dźwięk powodowany przez nożny pedał, którym operator wykonuje „strzał” laserowy.
W zależności od przypadku do wykonania irydotomii potrzeba od kilku, kilkunastu do nawet kilkudziesięciu „strzałów”. W nielicznych przypadkach zabieg dzieli się na dwie fazy.
W czasie zabiegu lekarz wykonujący irydotomię stosuje specjalną soczewkę, która nakłada na powierzchnię oka. Umożliwia ona precyzyjne kierowanie promienia laserowego na wybrany punkt oka.
Przed założeniem tej soczewki stosuje się miejscowe znieczulenie oka za pomocą kropli. Aby polepszyć przyleganie soczewki do oka stosuje się gęsty żel. Po zabiegu niektórzy pacjenci skarżą się na dyskomfort powodowany przez niewielką ilość żelu pozostającą pod powiekami. Żel wypłukuje się samoistnie po kilku minutach wraz ze łzami.
Zabieg trwa średnio od kilku do kilkunastu minut.
W nielicznych przypadkach może wystąpić niewielkie krwawienie w miejscu wykonania otworu. Jest to dość często spotykane i nie powinno budzić niepokoju. Zazwyczaj krwawienie samoistnie ustaje nie powoduje dodatkowych komplikacji.
WAŻNE UWAGI ORAZ INFORMACJE I ZALECENIA DLA PACJENTÓW:
Podawane przed zabiegiem krople powodują zwężenie źrenicy.
Zwężenie źrenicy może powodować nieprzyjemne odczucie lub niekiedy nawet ból oka. Taka reakcja może utrzymać się nawet do kilku godzin. Jest ona spowodowana silną reakcją naczyń krwionośnych na stosowany lek i nie powinna wzbudzać niepokoju. W razie potrzeby można zastosować któryś z powszechnie dostępnych leków zawierających paracetamol w standardowej dawce.
Sam zabieg i „strzał laserowy” jest bezbolesny. Promień lasera stosowanego w czasie irydotomii jest niewidoczny dla pacjenta i nie powoduje olśnienia.
Promień świetlny, który jest używany przez urządzenie sterujące do „celowania” jest całkowicie bezpieczny dla oka.
Po zabiegu pacjent otrzymuje pisemną informację o przebiegu wykonanej irydotomii laserowej. Prosimy o zapoznanie się z ważnymi zaleceniami znajdującymi się na tej karcie informacyjnej.
Mamy nadzieję, że zaplanowana u Państwa irydotomia laserowa przebiegnie sprawnie a jej rezultaty poprawią wyniki leczenia jaskry i pozwolą uniknąć uszkodzenia wzroku.
Z poważaniem,
Dyrekcja i pracownicy NZOZ OPTIMED
UWAGA: Laser jest urządzeniem, które nieodpowiednio użyte może spowodować uszkodzenie gałki ocznej!
- Prosimy w żadnym wypadku nie wchodzić do gabinetu, gdzie wykonywana jest laseroterapia bez wyraźnego wezwania.
- Prosimy postępować zgodnie z instrukcją lekarza, nie rozglądać się i nie kierować wzroku w stronę urządzenia emitującego wiązkę laserową bez wyraźnej instrukcji.
- Prosimy dokładnie przestrzegać instrukcji i polecń wydawanych przez lekarza.