Przychodnia Okulistyczna
GOTOWE OKULARY - CZY TO DOBRY WYBÓR?
Potrzebujesz okularów i wydaje Ci się, że możliwość zakupu gotowych jest dobrym pomysłem? Są dostępne w hipermarketach, bazarach, a nawet w aptekach, które kojarzą się z miejscem zaufania społecznego. Gotowe okulary kuszą konsumenta niskimi cenami i przyzwoitym wyglądem, co jest tylko pozorną zaletą. Zakup takich okularów, bez konsultacji z okulistą, staje się jedynie początkiem naszych wydatków – po długotrwałym użytkowaniu „gotowców” należy liczyć się z późniejszymi kosztami poniesionymi na okulistę i leczenie.
Pamiętaj, że oszczędzanie na własnym zdrowiu to najgorszy z pomysłów i po zakup okularów należy udać się do optyka. Przed zakupem okularów warto poświęcić czas na kompleksowe badanie wzroku, by zapewnić sobie dobre i komfortowe widzenie we właściwie dobranych okularach.
Wzrok jest jednym z najważniejszych ludzkich zmysłów. Dlatego też, by go chronić i nie pogłębić wady wzroku, unikaj gotowych okularów, które zamiast pomóc – tylko zaszkodzą. Tanie, słabej jakości okulary z marketu czy apteki mogą wydawać się dobrze dopasowane do naszych potrzeb, jednak posiadają jednakowy rodzaj szkieł. Obydwie soczewki w gotowych okularach mają najczęściej taką samą moc, a nasze oczy bardzo często potrzebują różnej mocy po lewej i prawej stronie, co zawsze skutkuje niewłaściwą korekcją w jednym oku.
Kupując gotowe okulary trzeba się liczyć z tym, że nie będą one dopasowane do naszego rozstawu źrenic, PD (z ang. Pupillary Distance). Odpowiednio wykonany przez optyka pomiar rozstawu źrenic jest niezbędny do uzyskania prawidłowego widzenia w okularach – środki optyczne w tak przygotowanych soczewkach pokrywają się z rozstawem naszych źrenic. Optyk zadba również, by soczewki odpowiadały wysokości naszych źrenic.
Decydując się na gotowe okulary jesteś skazany na ich kształt i konstrukcję. A przecież każdy z nas jest inny i ma inną wadę wzroku i tylko dzięki dokładnie wykonanym pomiarom można dobrać okulary pasujące do konkretnej osoby. Optyk zadba o dopasowanie oprawy okularowej do kształtu głowy i twarzy, a także zwróci uwagę na kąt pod jakim soczewki okularowe są umieszczone w oprawie oraz pod jakim znajdują się przed naszymi oczami. Oceni również odległość soczewek od oka po założeniu okularów, co pozwoli wybrać oprawy najbardziej odpowiednie dla indywidualnych asymetrii kształtu twarzy.
W krajach Unii Europejskiej gotowe okulary mogą być sprzedawane jedynie z ulotką informacyjną zawierającą ostrzeżenie, że okulary te są okularami zastępczymi, tymczasowymi i powinny być używane jedynie w awaryjnych sytuacjach.
Stałe używanie gotowych okularów może prowadzić do zaburzeń widzenia, takich jak: nieostre widzenie przynajmniej w jednym oku, zaburzenia poczucia odległości i głębi, zniekształcenia, dwojenia, niestabilności obrazu, zmęczenia i bólu oczu, bólów i zawrotów głowy.
Pamiętaj zatem, że takie okulary stają się pułapką dla Twoich oczu i mogą być przyczyną poważnych problemów ze wzrokiem.