Przychodnia Okulistyczna
BLEPHEX - PEELING BRZEGÓW POWIEK
BlephEx
BlephEx jest urządzeniem stosowanym w leczeniu zapalenia brzegów powiek. Zapalenie to jest chronicznym schorzeniem brzegów powiek spowodowanym przez nadmierny wzrost bakterii żyjących w tych okolicach. Brzegi powiek są miejscem trudnym do utrzymania czystości. W czasie mycia twarzy i oczu pozostają ukryte i są niedostępne dla zabiegów higienicznych. Może to powodować zaleganie wydzieliny, niekontrolowany wzrost bakterii oraz dodatkowe infekcje zarówno bakteryjne jak i pasożytnicze. Podejmowane w ramach leczenia specjalne zabiegi higieniczne nie zawsze są skuteczne. W takich przypadkach przydatne mogą być zabiegi z użyciem aparatu BlephEx.
Co to jest?
BlephEx jest podobny do elektrycznej szczoteczki do zębów. Do jego wirującej głowicy dołącza się jednorazowe, ścierne końcówki, które działają jak szlifierka. Końcówki zwilża się płynem ułatwiającym proces mechanicznego oczyszczania. Osoba wykonująca zabieg przesuwa obracającą się, wilgotną i lekko szorstką końcówkę urządzenia wzdłuż brzegów powiek. Stosując lekki nacisk, zmieniając ułożenie aparatu oraz kierunek obrotów oczyszcza się brzegi powiek oraz rzęsy z zalegającej wydzieliny. Zabieg jest wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę i zazwyczaj przebiega bezboleśnie. Niektórzy pacjenci odczuwają (niekiedy nieprzyjemne) łaskotanie o różnym natężeniu.
Przebieg procedury:
Zabieg rozpoczyna się podaniem kropli znieczulających. Przy zastosowaniu nałożonych na BlephEx jednorazowych końcówek, zwilżonych w specjalnym preparacie, wykonuje się czyszczenie i peeling brzegów powiek i obszaru pomiędzy rzęsami. Leczenie jest zazwyczaj bezbolesne i trwa około 10 -15 minut. Po zakończonym leczeniu, oko zostaje przepłukane solą fizjologiczną.
Oczekiwania po leczeniu :
Zabieg ma na celu możliwie dokładne oczyszczenie brzegów powiek a przez to zmniejszenie odczynu zapalnego i w efekcie zazwyczaj zmniejszenie objawów. Niekiedy zdarza się jednak, że wynik zabiegu nie spełnia oczekiwań, zwłaszcza jeśli po jednorazowym zabiegu oczekuje się definitywnego wyleczenia. Choroba ma charakter przewlekły, nawracający, często niemożliwe jest więc uzyskanie efektu całkowitego wyleczenia.
Procedura może wymagać powtórzenia po kilku miesiącach. W międzyczasie wskazane jest utrzymywanie higieny brzegów powiek dla podtrzymania optymalnego rezultatu.
Powikłania:
Ryzyko powikłań w tej metodzie jest niewielkie. Istnieje jednak możliwość pojawienia się niewielkich uszkodzeń w brzegu powieki lub podrażnienia oka, które zazwyczaj szybko ustępują po leczeniu.
Postępowanie w domu po zabiegu:
Bezpośrednio po leczeniu: można odczuwać przemijające, delikatne podrażnienie, kłucie, należy się powstrzymać od malowania oczu i stosowania sztucznych rzęs, nie ma przeciwskazań do stosowania sztucznych łez, można prowadzić samochód. Pacjent może się umówić bezpośrednio u asystenta na ponowny zabieg lub w razie pojawienia się ponownych dolegliwości zapisać się do leczenia pod nr telefonu: 600 914 543 (pod numerem tym nie można się umówić na wizytę w ramach NFZ).
Informacje:
Procedura nie jest refundowana ze środków NFZ. Więcej informacji o metodzie i przebiegu procedury można uzyskać od osoby wykonującej zabiegi.