Rejestracja

Fotokoagulacja laserowa

(LASER OPTO, 810 nm, FASTPULSE)

(Poradnik dla pacjentów)

NA CZYM POLEGA ZABIEG?

FOTOKOAGULACJA jest leczniczym zabiegiem laserowym stosowanym w leczeniu chorób siatkówki a zwłaszcza retinopatii cukrzycowej.

Specjalistyczny laser emituje wiązkę światła, która skierowana na zmienione chorobowo obszary siatkówki powoduje efekt termiczny hamujący nieprawidłowy rozwój naczyń krwionośnych.

Klasyczny laser używany do fotokoagulacji emituje widzialny promień świetlny w kolorze zielonym (długość fali świetlnej 532nm). Wiązka światła ma w sobie tak dużo energii, że efekt jej działania można porównać do przypalania. Promień lasera jest widzialny przez pacjenta w postaci błysku. Olśnienie powodowane błyskiem jak i bezpośredni efekt działania lasera mogą powodować dyskomfort u niektórych pacjentów. Poszerzenie źrenicy powoduje przejściowe osłabienie widzenia i światłowstręt mijający po kilku godzinach.

Używany w naszej poradni laser emituje niewidzialną wiązkę światła o długości fali 810 nm. Ponadto zastosowana w nim technologia (Fast Pulse) powoduje, że promień lasera nie jest emitowany ciągle ale w formie pulsowania. Powoduje to, że tkanki otrzymują energię w sposób przerywany, co pozwala im niejako „ostygnąć” zanim przyjmą następną porcję („puls”) energii. W rezultacie efekt zabiegu jest delikatniejszy i nie ma charakteru „przypalenia” tkanki.

PRZECIWWSKAZANIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI:

Przed wykonaniem fotokoagulacji konieczne jest badanie okulistyczne i odpowiednia kwalifikacja do zabiegu. Nie ma zasadniczych przeciwwskazań do wykonania fotokoagulacji.
Nie ma potrzeby kwalifikacji przez lekarza rodzinnego.


JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?

Nie są potrzebne żadne przygotowania do zabiegu. Prosimy o powstrzymanie się od makijażu twarzy, a zwłaszcza okolic oczu. Użytkownicy soczewek kontaktowych proszeni są ich wyjęcie przed zabiegiem. Należy przyjąć wszystkie stosowane na stałe leki.

PRZEBIEG FOTOKOAGULACJI LASEROWEJ:

Promień laserowy powstaje w urządzeniu o kształcie i wielkości małego odbiornika radiowego. Następnie jest przekazywany za pomocą specjalnego przewodu (światłowodu) do precyzyjnego urządzenia sterującego, które umożliwia kierowanie promienia laserowego w odpowiednie miejsce.

W celu „odsłonięcia” jak największego obszaru siatkówki stosuje się silnie działające krople oczne, które powodują rozszerzenie źrenicy.

Przed zabiegiem lekarz zakłada na gałkę oczną pacjenta specjalną soczewkę, która pozwala na wprowadzenie promienia laserowego do wnętrza gałki ocznej i zapobiega zamykaniu oczu.

Po uwidocznieniu odpowiedniego miejsca lekarz „celuje” w niego za pomocą urządzenia sterującego. Następnie uwalnia promień laserowy, którym wykonuje „strzał”. W ten sposób dokonuje fotokoagulacji chorobowo zmienionego miejsca w siatkówce.

Może być słyszalny sygnał wydawany przez urządzenie i dźwięk powodowany przez nożny pedał, którym operator wykonuje „strzał” laserowy.

Zabieg trwa średnio od kilku do kilkunastu minut.

WAŻNE UWAGI ORAZ INFORMACJE I ZALECENIA DLA PACJENTÓW:

Podawane przed zabiegiem krople powodują rozszerzenie źrenicy. Jest to konieczne aby lepiej uwidocznić siatkówkę. Rozszerzenie źrenicy powoduje pogorszenie widzenia, które w zależności od pacjenta może utrzymywać się do kilku godzin. W związku z tym nie należy w tym czasie prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn lub urządzeń mechanicznych. Niektórzy pacjenci mogą wymagać pomocy (asysty) w czasie powrotu do domu.

Sam zabieg i „strzał laserowy” jest najczęściej bezbolesny. Czasami pacjent uskarża się na delikatne ukłucie.

Promień świetlny, który jest używany przez urządzenie sterujące do „celowania” jest całkowicie bezpieczny dla oka.

Jego opis w dokumentacji medycznej nie ma charakteru „wyniku” ale jest ważną informacją dla lekarza okulisty badającego dno oka w okresie po zabiegu.

Blizny, które powstają w trakcie fotokoagulacji laserem OPTO FAST PULSE, 810 nm. pojawiają się na siatkówce z opóźnieniem (ok. 6tyg.) i mają inny wygląd (są mniejsze i mają delikatny szarawy kolor) niż po fotokoagulacji klasycznym laserem 532nm. Może to mieć znaczenie dla lekarza okulisty oceniającego dno oka w okresie po wykonanej fotokoagulacji.

Mamy nadzieję, że zaplanowana u Państwa fotokoagulacja laserowa przebiegnie sprawnie a jej rezultaty pozwolą na skuteczne leczenie.

Z poważaniem,
Dyrekcja i pracownicy NZOZ OPTIMED

UWAGA: Laser jest urządzeniem, które nieodpowiednio użyte może spowodować uszkodzenie gałki ocznej!

  1. Prosimy w żadnym wypadku nie wchodzić do gabinetu laseroterapii bez wyraźnego wezwania.
  2. Prosimy nie kierować wzroku w stronę urządzenia laserowego bez wyraźnej instrukcji.
  3. Prosimy dokładnie przestrzegać instrukcji i polecń wydawanych przez lekarza.

Skontaktuj się z nami

Administratorem danych osobowych jest INTER-MEDIX Oddział NZOZ OPTIMED, ul. Kordeckiego 49, 04-330 Warszawa. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do prawidłowego wykonywania usług. Dane będą przetwarzane w celu ochrony stanu zdrowia, świadczenia usług medycznych, leczenia przez osoby trudniące się zawodowo leczeniem lub świadczeniem innych usług medycznych, zarządzania udzielaniem usług medycznych w INTER-MEDIX Oddział NZOZ OPTIMED, ul. Kordeckiego 49, 04-330 Warszawa. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do tych danych i prawo ich poprawiania.
allians
medica polska
nfz
świetlikowo