Rejestracja
26.02.2019

ZABIEGI IPL - MEDYCYNA ESTETYCZNA W OPTIMEDZIE

IPL - LUMENIS M22

Intense Pulsed Light
Intensywne Światło Impulsowe

NA CZYM POLEGA ZABIEG?

IPL – Lumenis M22 jest urządzeniem generującym intensywny błysk (impuls) światła. Światło to ma specyficzne cechy zaprojektowane
z myślą o użyciu go do celów leczniczych. Za pomocą specjalnej głowicy impuls świetlny jest przekazywany do skóry pacjenta gdzie zostaje pochłonięty przez różne jej struktury (zależnie od parametrów błysku oraz zastosowanego filtra). Pochłonięta energia świetlna odpowiada za efekty działania urządzenia IPL.

Indywidualnie dobierane parametry błysku oraz specyficzne filtry światła powodują, że zabiegi z użyciem IPL – Lumenis M22 mogą być stosowane w różnych sytuacjach wywierając pożądane efekty.

W zabiegu IPL intensywne światło bez uszkadzania skóry (jak to ma miejsce w zabiegach laserowych) przenika głębiej i działa na włókna kolagenowe w skórze powodując jej regenerację. Po zastosowaniu innych filtrów światło jest pochłaniane przez hemoglobinę znajdującą się we krwi lub przez melaninę, barwnik skóry. Pozwala to na zamykanie naczynek lub redukcję przebarwień skóry.

RODZAJE ZABIEGÓW:

- FOTOODMŁADZANIE

Zabieg fotoodmładzania powoduje regenerację
i przebudowę włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra staje się jędrna i elastyczna. Zmniejszają się jej pory
i wygładzają drobne zmarszczki. Ostatecznym efektem jest odmłodzenie wyglądu skóry, która staje się rozjaśniona, pozbawiona szarości i zacienień pod oczami wyraźnie gładsza i lepiej napięta.

- USUWANIE PRZEBARWIEŃ

W trakcie zabiegu stosuje się filtr, który powoduje, że światło jest wybiórczo pochłaniane przez melaninę. Komórki zawierające ten barwnik ulegają przez to zniszczeniu. W wyniku zabiegu zmiany barwnikowe ulegają początkowo ściemnieniu a następnie stopniowemu złuszczeniu i zanikowi.

- ZAMYKANIE NACZYNEK

Poprzez zastosowanie specyficznych filtrów wiązka światła jest pochłaniana przez hemoglobinę, barwnik znajdujący się w krwinkach czerwonych. W ten sposób krew ulega koagulacji („ścina się”) i zamyka naczynia krwionośne od wewnątrz. Po pewnym czasie naczynie zostaje definitywnie zamknięte przez tkankę łączną.

Efekt zamknięcia drobnych naczyń krwionośnych (nawet tych niewidocznych gołym okiem) pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych efektów w zwalczaniu trądziku różowatego (rosacea). Zamknięcie siateczki drobnych naczynek ma bezpośredni efekt wizualny ale ogranicza też procesy zapalne co ostatecznie powoduje poprawę wyglądu skóry

- DEPILACJA

Częste, krytyczne opinie o niewielkiej skuteczności zabiegów IPL w depilacji są powodowane powszechnym zjawiskiem zmniejszania się efektywności lamp generujących światło. Po pewnym czasie eksploatacji wiele urządzeń traci stopniowo swoją moc i zabiegi depilacji staja się mniej efektywne. LUMENIS M22 został wyposażony w technologię OPTTM, która pozwala na utrzymanie parametrów błysku IPL na pożądanym poziomie . Generowany błysk utrzymuje swoją intensywność przez cały czas jego trwania i nie pozwala na jego osłabienie nawet po długim czasie używania urządzenia.

W czasie zabiegu depilacji IPL światło zostaje pochłonięte przez barwnik znajdujący się we włosach i w mieszkach włosowych. Pochłonięta energia świetlna powoduje ich zniszczenie i efekt depilacji. Ze względu na naturalny cykl wzrostu włosów zaleca się kilkukrotne powtórzenie zabiegu aby osiągnąć ostateczny i trwały efekt. Skuteczność zabiegu zależna jest od koloru włosów i skóry. Generalnie; im jaśniejsza skórai ciemniejsze włosy tym zabieg depilacji IPL będzie skuteczniejszy.

PRZECIWWSKAZANIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI:

Przed zabiegiem należy ocenić fototyp skóry w skali Fitzpatrick’a. Ustalenie fototypu pozwoli na ustawienie optymalnych parametrów zabiegu IPL.

Przeciwskazania:

 • Stosowanie leków / ziół / kosmetyków / suplementów diety mających efekt fotouczulający
 • Stosowanie samoopalaczy, kremów brązujących oraz przyśpieszających opalanie (np. zawierających retinol)
 • Przyjmowanie witamin A i E
 • Intensywne opalanie, stosowanie solarium lub opalania natryskowego w okresie dwóch tygodni przed zabiegiem
 • Gruźlica, choroby nowotworowe, cukrzyca, aktywna infekcja w miejscu wykonywania zabiegu
 • Ciąża i menstruacja
 • Nadwrażliwość skóry na światło/opalanie, fotodermatozy, bielactwo
 • Skłonności do bliznowaceń i przebarwień

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?

Bezpośrednio przed zabiegiem prosimy o:

 • powstrzymanie się od makijażu twarzy i oczu (zabiegi na twarz)
 • nie stosowanie kosmetyków w miejscu zabiegu (inne zabiegi)
 • Przed zabiegiem depilacji pozwolić na 2-3 dniowy naturalny odrost włosów

Na co najmniej tydzień przed zabiegiem prosimy o:

 • unikanie przebywania na słońcu
 • unikanie solarium, samoopalaczy, kremów przyspieszających opalanie, zabiegów typu air-brush.
 • unikanie zabiegów kosmetycznych (np. peeling, mezoterapia)

 

PRZEBIEG ZABIEGU IPL:

Na skórę nakładany jest chłodny żel. Jest on obojętny dla skóry i nie ma efektu leczniczego. Jego zadanie to ułatwienie penetracji energii świetlnej do skóry.

Na oczy pacjenta zakłada się specjalne okulary lub nakładki mające na celu ich ochronę przed intensywnym, potencjalnie szkodliwym i niebezpiecznym światłem IPL.

Głowica aparatu zostaje przyłożona a następnie operator wyzwala błysk światła. Ta czynność powtarzana jest tak często aby pokryć cały obszar poddawany zabiegowi.

W głowicy aparatu znajduje się szafirowy kryształ, który chłodzony jest za pomocą krążącej w aparacie wody. Zapobiega to przegrzaniu skóry w czasie zabiegu.

Po każdym wyzwolonym błysku może być słyszalny sygnał wydawany przez urządzenie. Jest to normalne zjawisko, które świadczy o prawidłowej pracy aparatu.

Po zakończeniu naświetlania żel usuwany jest
z powierzchni skóry.

Zabieg trwa średnio kilkanaście do trzydziestu minut
w zależności od jego lokalizacji i rozległości.

 

INNE WAŻNE UWAGI ORAZ INFORMACJE I ZALECENIA DLA PACJENTÓW:

Błysk światła może być odczuwalny na skórze ale jest
w zasadzie bezbolesny.

W przypadku dużej wrażliwości na ból lub w szczególnie wrażliwych miejscach można zastosować krem znieczulający. W takich przypadkach konieczne jest wcześniejsze (ok. 45 minut) przybycie do gabinetu w celu zastosowania znieczulenia w postaci kremu. Aby zwiększyć skuteczność działania leku po nałożeniu preparatu powierzchnię skóry okrywa się folią (opatrunek okluzyjny).

W niektórych przypadkach zabiegowi może towarzyszyć lekko wyczuwalny zapach palonych włosów.

Skóra po zakończonym naświetlaniu jest zazwyczaj chłodna / zimna jako efekt chłodzenia głowicy IPL.

 

Serdecznie zapraszamy!

Skontaktuj się z nami

Administratorem danych osobowych jest INTER-MEDIX Oddział NZOZ OPTIMED, ul. Kordeckiego 49, 04-330 Warszawa. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do prawidłowego wykonywania usług. Dane będą przetwarzane w celu ochrony stanu zdrowia, świadczenia usług medycznych, leczenia przez osoby trudniące się zawodowo leczeniem lub świadczeniem innych usług medycznych, zarządzania udzielaniem usług medycznych w INTER-MEDIX Oddział NZOZ OPTIMED, ul. Kordeckiego 49, 04-330 Warszawa. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do tych danych i prawo ich poprawiania.
allians
medica polska
nfz
świetlikowo